گفتار درمانی برای افراد مبتلا به آفازی

گفتار درمانی برای افراد مبتلا به آفازی

گفتار درمانی برای افراد مبتلا به آفازی می تواند یکی از بهترین روش های درمانی برای این بیماری باشد. اختلال آفازی که به عنوان گفتار پریشی نیز گفته می شود، در واقع نوعی از اختلال ارتباطی بوده که بنا به دلایل مختلفی همانند وجود آسیب در بخشی از مغز و یا چند بخش از آن به وجود می آید. به بیان دیگر زمانی که بخشی از مغز که وظیفه کنترل تکلم را دارد دچار آسیب می شود، بیماری آفازی به وجود می آید. این مشکل به صورت مستقیم در حرف زدن، خواندن و نوشتن تاثیر دارد. زیرا افراد مبتلا به این بیماری در درک صحبت دیگران و در حرف زدن مشکلات جدی را تجربه می کنند.

این مشکل ممکن از پس از عارضه هایی همانند سکته مغزی یا ضربه مغزی بروز دهد. اما ممکن است در شرایطی نظیر میگرن یا تومور مغزی نیز برای افراد اتفاق بیفتد. لازم به ذکر است که با توجه به ناحیه آسیب دیده مغز مشکل آفازی دارای انواع مختلفی می باشد که هر یک دارای علائم مختص به خود هستند. همچنین شدت بیماری آفازی نیز به عواملی همانند میزان آسیب به مغز و نوع مشکل بستگی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد تاثیر گفتار درمانی در بهبود این بیماری توضیحاتی را بیان کنیم.

بررسی علائم آفازی

پیش از این که در مورد گفتار درمانی برای افراد مبتلا به آفازی صحبت کنیم. لازم است تا در ابتدا با علائم این بیماری آشنا شوید. همانطور که گفتیم میزان شدت و علائم آفازی به بخش آسیب دیده مغز بستگی دارد. اما رایج ترین نشانه های این بیماری عبارتند از:

 • عدم توانایی در تلفظ کلمات به صورت روان و واضح
 • عدم توانایی در درک زبان
 • نداشتن توانایی برای ساختن جملات و چیدن کلمات در کنار یکدیگر
 • عدم توانایی لازم برای خواندن و نوشتن
 • ناتوانی برای رعایت اصول و قواعد دستوری
 • عدم توانایی برای نام بردن اشیا و افراد
 • عدم توانایی برای صحبت کردن در جمع

موارد بالا از جمله شایع ترین نشانه های بیماری آفازی است. شاید روش های مختلفی برای درمان و بهبودی این بیماری وجود داشته باشد. اما گفتار درمانی یکی از بهترین و موثر ترین روش های ممکن بوده که می تواند بهترین نقش را در بهبود بیماران آفازی داشته باشد.

علل بیماری آفازی چیست؟

در ابتدای مطلب در خصوص گفتار درمانی برای افراد مبتلا به آفازی گفته شد زمانی که یک قسمت یا چند قسمت از مغز که وظیفه کنترل تکلم را دارند، دچار آسیب شود، بیماری گفتار پریشی یا همان آفازی به وجود می آید. اما اگر بخواهیم به صورت کلی دلایل این بیماری را بیان کنیم، می توان گفت که علل اصلی ایجاد آفازی در افراد عبارتند از:

 • ضربه دیدن شدید سر در تصادف یا ورزش
 • تومور مغزی
 • سکته مغزی
 • زوال عقل و آلزایمر
 • التهاب مغز ناشی از بیماری های مغزی

درمان آفازی با گفتار درمانی

به طور کلی می توان گفت که گفتار درمانی برای افراد مبتلا به آفازی می تواند تنها راه برای کمک و توانبخشی افراد مبتلا به این بیماری باشد. گفتار درمانی برای درمان اختلال گفتار پریشی دارای هدف های متعددی است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود مهارت های زبانی با گفتار درمانی

در واقع گفتار درمانی با ارائه روش ها و تمرین های مختلف به افراد کمک کرده تا توانایی اولیه خود را برای حرف زدن و نوشتن کسب کنند.

گسترش راهبردهای جبرانی برای برقراری ارتباط

آفازی باعث شده تا افراد برای برقراری ارتباط، خواندن و نوشتن دچار چالش ها و محدودیت های زیادی شوند. در شرایطی که بازیابی توانایی های قبلی سخت باشد، لازم است تا روش های جایگزینی برای آن پیدا کرد که این مورد یکی از مهم ترین اهداف گفتار درمانی برای آفازی است. این روش درمانی با استفاده از تصاویر و حرکات خاصی به برقراری ارتباط موثر بیماران کمک بسزایی می کند.

تقویت مهارت های شناختی

در گفتار درمانی تمرین هایی جهت تقویت حافظه و مهارت حل مساله وجود دارد که در بهبود آفازی بسیار موثر است.

افزایش اعتماد به نفس و توانمند سازی

گفتار درمانی باعث شده تا افراد بتوانند حضور پر رنگی در جامعه داشته و با اعتماد به نفس کاملی برای انجام کارهای مختلف حاضر شوند.

جمع بندی

آفازی که به آن گفتار پریشی نیز گفته می شود نوعی اختلال گفتاری بوده که بر اثر آسیب به مغز در مواقعی همانند تومور مغزی، سکته مغزی، ضربه سر و.... رخ می دهد. این بیماری مشکلات ارتباطی زیادی را برای افراد به همراه داشته اما با گفتار درمانی می توان این مشکلات را تا حدودی رفع کرد.

نشانه ها :
آخرین مقالات
کاردرمانی در بازگشت کار و فعالیت های شغلی

کاردرمانی در بازگشت کار و فعالیت های شغلی

کاردرمانی در بازگشت کار و فعالیت های شغلی می تواند بسیار موثر باشد. به طور کلی کاردرمانی به عنوان مهم ترین زیر شاخه توانبخشی، برای طیف گسترده ای از مشکلات مناسب است. 1403/04/28 | 12:41
کاردرمانی در بهبود تعادل و هماهنگی بدن

کاردرمانی در بهبود تعادل و هماهنگی بدن

در واقع برخی از افراد بنا به دلایل مختلفی ممکن است که دچار اختلالات حرکتی، حسی و شناختی شده و تعادل کافی را برای انجام کارهای مختلف نداشته باشند. 1403/04/22 | 09:12
کاردرمانی سالمندان در منزل تهران

کاردرمانی سالمندان در منزل تهران

کاردرمانی سالمندان در منزل تهران کمک می ‌کند تا افراد کهن سال بتوانند با محدودیت‌ها و مشکلات خود بهتر روبرو شوند و به حداکثر استقلال در زندگی برسند. 1403/04/22 | 09:03
تمرینات گفتاری برای بهبود لکنت زبان در خانه

تمرینات گفتاری برای بهبود لکنت زبان در خانه

انجام تمرینات گفتاری برای بهبود لکنت زبان در خانه می تواند برای کودکان و حتی بزرگسالانی که با این مشکل مواجه هستند در کنار جلسات گفتار درمانی بسیار موثر باشد 1403/04/17 | 09:37
علت درد کف پا چیست و روش های درمان

علت درد کف پا چیست و روش های درمان

قطعا اطلاع از علت درد کف پا برای اکثر افراد بسیار مهم است. چرا که این مورد یکی از مشکلات رایج در میان افراد بوده که بنا به دلایل مختلفی اتفاق می افتد.  در وهله اول باید بگوییم که استخوان پاشنه بزرگترین استخوان در بدن انسان بوده 1403/04/12 | 04:52
علائم اوتیسم در نوزادان چیست ؟

علائم اوتیسم در نوزادان چیست ؟

شناخت علائم اوتیسم در نوزادان بسیار مهم بوده و باید به آن توجه ویژه‌ ای شود. نوزادانی که دارای اختلال اوتیسم هستند، قطعاً در مراحل مختلف زندگی خود و همچنین یاد گیری مهارت‌های حرکتی و گفتاری دچار تأخیر شده و ممکن است واکنش‌های نسبتاً عجیبی را به برخی از موارد خاص نشان بدهند. 1403/04/09 | 11:12

ارسال نظر

طراحی سایت توسط دودکو طراحی سایت دود