بازی های گفتار درمانی کودکان

بازی های گفتار درمانی کودکان

بازی های گفتار درمانی می توانند یکی از بهترین روش ها برای درمان اختلالات گفتاری در کودکان باشند. براساس آماری که وجود دارد، مشکلات گفتاری در کودکان بسیار شایع است. یکی از مهم ترین اقدامات درمانی برای حل این مشکلات، مراجعه به بهترین مرکز گفتار درمانی است. خوشبختانه دکتر گفتار درمانی یا همان گفتاردرمانگر می تواند از طریق بازی، روند درمان کودکان را پیش ببرد. این باعث شده تا کودکان برای درمان اشتیاق بیشتری داشته و به خوبی با گفتار درمانگر خود، همکاری کنند. در این مطلب قصد داریم تا در مورد بازی گفتار درمانی برای کودکان، توضیح دهیم. بنابراین پیشنهاد می شود که تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

مزایای بازی های گفتار درمانی کودکان

طبق آماری که در مورد گفتار درمانی کودکان وجود دارد، بازی های گفتار درمانی کودکان روی 70 درصد از بیماران تاثیرات مثبتی را به همراه داشته است. گفتار درمانی یکی از روش های توانبخشی بوده که شامل متد ها و تکنیک های متعددی است. در میان این متد ها، بازی درمانی یکی از بهترین گزینه های درمانی برای کودکان بوده و مزایای زیادی را برای درمان هرچه بهتر آن ها به همراه خواهد داشت.

شاید در جلسات ابتدای بازی های گفتار درمانی، کودک تمایل زیادی را از خود نشان ندهد. اما قطعا در مدت زمان زیادی به این بازی ها جذب شده و حتی اشتیاق خود را برای شرکت در جلسات گفتاردرمانی، نشان می دهد. از طرفی گفتاردرمانگر ها به واسطه آنچه که آموزش دیده اند، می توانند اعتماد کودک شما را جلب کرده و از طریق بازی های جذاب و سرگرم کننده، روند درمان او را پیش ببرند. مهم ترین مزایای بازی در گفتار درمانی کودکان عبارتند از:

  • همکاری بهتر کودکان برای گفتار درمانی
  • کاهش استرس و اضطراب کودک
  • یادگیری مهارت ابراز احساسات
  • تقویت مهارت های برقراری ارتباط با دیگران
  • بهبود رابطه کودک با خانواده
  • درمان سریع تر کودک

شاید این موضوع را ندانید اما بازی های گفتار درمانی کودکان نه تنها به مشکلات گفتاری کمک می کند، بلکه تاثیر مثبتی در مهارت های حرکتی کودکان نیز دارد.

بازی های گفتار درمانی چگونه به کودکان کمک می کند؟

به طور کلی همه کودکان می توانند از طریق بازی دنیای پیرامون خود را درک کرده و با آن ارتباط برقرار کنند. اسباب بازی و اجرای بازی های مختلف، همیشه در یادگیری کودکان تاثیر فوق العاده داشته است. به همین دلیل بازی های گفتار درمانی برای کودکان می تواند نسبت به روش های دیگر، برای درمان مشکلات گفتاری موثر تر باشد. در حین بازی کودک با آزادی کامل و بدون هیچ محدودیتی می تواند احساسات خود را بروز دهد.

لازم است بدانید که بازی درمانی برای گفتاردرمانی کودکان با توجه به صلاح دید گفتار درمانگر، می تواند برای هر کودکی به شکل متفاوتی اجرا شود. در ابتدا گفتاردرمانگر نوع اختلال گفتاری و دلیل آن را مورد ارزیابی قرار می دهد. سپس با در نظر گرفتن شرایط مختلف کودک، یک برنامه بازی گفتار درمانی را برای او تنظیم کرده و طی چندین جلسه آن ها  را اجرا می کند. به طور کلی می توان گفت اثربخشی گفتار درمانی از طریق بازی، یکی از موثر ترین روش های ممکن به شمار می رود.

انواع بازی ها برای درمان مشکلات گفتاری در کودکان

بازی های گفتار درمانی کودکان مدل ها و شیوه های مختلفی دارند. در ادامه به چند مورد از بهترین بازی های گفتاردرمانی اشاره کرده و در مورد هریک توضیحاتی را بیان می کنیم.

بازی حدس زدن در گفتار درمانی

این بازی علاوه بر تاثیر در گفتار کودک، می تواند به تقویت دیگر مهارت های او نیز کمک کند. در این بازی در ابتدا گفتاردرمانگر به صورت ذهنی یکی از وسایل داخل اتاق را انتخاب می کند. سپس کودک با پرسیدن سوال های مختلف در مورد شئ، حدس میزند که کدام وسیله مد نظر گفتاردرمانگر بوده است. پس از حدس درست، کودک باید با آن شی یک جمله ساخته و آن را بیان کند.

آوازخوانی در گفتاردرمانی

یکی دیگر از بازی های محبوب در گفتاردرمانی، آواز خوانی است که تاثیر بسزایی در مهارت های گفتاری کودک خواهد داشت. با خواندن برخی از آواز ها به صورت مکرر کودک درک بهتری از کلمات داشته و می تواند به  خوبی هر یک از کلمات را تلفظ کند.

بازی با اسم ها

در این بازی کودک باید چند کلمه مرتبط به یک موضوع را بیان کند. برای این بازی کارت های تصویری و متنی وجود دارد. به طور مثال اگر کودک کارت میوه را برداشت، باید 5 میوه تابستانی را نام برده و به درستی آن ها را تلفظ کند. این بازی در بهبود بیان و تلفظ کودکان بسیار موثر می باشد.

سخن پایانی در مورد بازی های گفتار درمانی کودکان

بازی های گفتار درمانی از بهترین روش ها برای اختلالات گفتاری در کودکان است که به طور کامل در مورد آن ها توضیح دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی در تهران، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات
علائم اختلالات گفتاری در کودکان

علائم اختلالات گفتاری در کودکان

شناخت علائم اختلالات گفتاری در کودکان می تواند برای والدین بسیار مهم و ضروری باشد. چرا که توجه به این علائم باعث شده تا شما بتوانید در زمان درستی برای درمان کودک خود اقدام کنید. 1402/12/03 | 12:56
گفتاردرمانی لب شکری

گفتاردرمانی لب شکری

گفتار درمانی برای لب شکری یا همان شکاف کام، یکی از روش های درمانی ضروری بوده که معمولا پس از جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع شکاف کام که برخی از افراد به آن لب شکری می گویند، از جمله نقص های مادرزادی بوده که چهره کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد 1402/12/03 | 12:45
چه کارهایی در گفتار درمانی انجام می شود؟

چه کارهایی در گفتار درمانی انجام می شود؟

گفتار درمانی به عنوان محبوب ترین روش های درمانی در توانبخشی، شامل تکنیک ها و روش های مختلفی می شود که هر یک برای مشکلات خاصی، توسط گفتار درمانگر مورد استفاده قرار می گیرند. 1402/12/01 | 10:24
گفتار درمانی آنلاین

گفتار درمانی آنلاین

گفتار درمانی آنلاین به معنای درمان از طریق حرف زدن با بیمار نیست. بلکه شامل تمرینات و تکنیک هایی است که می تواند به برقراری ارتباط بهتر بیماران، کمک کنند. لازم است 1402/11/30 | 03:29
انواع اختلالات رفتاری در کودکان

انواع اختلالات رفتاری در کودکان

انواع اختلالات رفتاری در کودکان به شکل های مختلفی بوده و هر یک از آن ها نشانه های مختص به خود را دارند. در برخی اوقات ممکن است حساسیت والدین بیش از حد باشد و با کوچک ترین بد خلقی کودک احساس کنند که او دارای مشکلات رفتاری است 1402/11/08 | 04:29
گفتاردرمانی اختلال بلع در کودکان

گفتاردرمانی اختلال بلع در کودکان

گفتار درمانی اختلال بلع در کودکان می تواند یکی از بهترین روش های درمانی ممکن برای کودکان باشد که با این مشکل مواجه هستند. به طور کلی گفتار درمانی یکی از زیر شاخه های توانبخشی است که برای طیف گسترده از مشکلات گفتاری و دهانی مورد استفاده قرار می گیرد. 1402/11/06 | 10:57

ارسال نظر

طراحی سایت توسط دودکو طراحی سایت دود