گفتار درمانی در منزل

گفتار درمانی در منزل

انواع گفتار درمانی در منزل

به تمام فعالیتهای خانواده برای تشویق کودک برای صحبت کردن کودکان 2 یا 3 ساله را گفتار درمانی در منزل گویند که توسط خانواده کودک انجام میشود.

گفتار درمانی از طریق گفت و گو با کودک

از هیچ فرصتی برای صجبت کردن با کودکتان ساده عبور نکنید اتفاقات روزمره شاید برای شما امری تکراری باشد اما برای کودکتان هر اتفاق ، تجربه ای جدید و با ارزش است.
برای مثال برای فعالیتهای منزل به کودکتان هم مسئولیتی بدهید مثل شستن برخی ظرفها گردگیری خانه و سعی کنید درحین فعالیت با کودکتان صحبت کنید.

گفتار درمانی در منزل

گفتار درمانی در منزل با آینه

در برخی موارد به دلیل اشتباه قرار گرفتن زبان و فک تلفظ بعضی از حروف برای کودک سخت است که میتوانید با استفاده از آینه موقع تفظ به کودک آموزش دهید که زبان خود را در کجای دهان خود قرار دهد.

گفتار درمانی

کودک خود را مجبور به خواندن کنید و او را ارزیابی کنید

برای کودک خود یک کتاب داستان بخرید یا از او بخواهید یک قطعه خبری را برای شما با صدای بلند بخواند چنین کارهایی باعث تقویت مهارتهای گفتاری کودکتان میشود و شما با یک ارزیابی کوچک درمیابید که آیا کودک شما فقط دچار مشکلات گفتاریست یا خیر...

تمرینات حرکتهای دهانی در گفتار درمانی در منزل

این تمرینات مانند حرکات لب ، حرکات چرخشی زبان و حرکات گونه به عضلات درون دهان کودک کمک میکند که اگر ضعیف است قوی شود چون تمامی انسانها برای خوردن ، نوشیدن و صحبت کردن نیاز به مهارتهای حرکتی بسیار قوی دارند.

گفتار درمانی

بازیهایی برای تقویت تکلم کودک

به جز تمریناتی که در بالا گفته شد شما میتوانید از کودک خود بخواهید و او را تشویق کنید که در جمع صحبت کند و به خاطر داشته باشید که کودکان به طور طبیعی صحبت میکنند این تمرینات لزوما در صورتی است که کودک آن را دوست داشته باشد.
کودکان در سنین پایین نمیتوانند صحبت کنند اما میتواند صدا بسازند با کودک خود صداهایی مانند با ، ما و... را تمرین کنید.
واضح صحبت کنید بگذارید کودکان بتوانند از شما یاد بگیرند از کلمات مناسب استفاده کنید و به کودک بیاموزید تا سوال کند و پاسخ دهد و شما میتوانید از اسباب بازیهای مخصوص گفتار درمانی و کتابهای آموزشی نیز کمک بگیرید.

برای شروع گفتار درمانی صبور باشید و به فرزندان خود فرصت دهید تا بتوانند مهارتهای خود را بهبود بخشند.

 

آخرین مقالات
کودک چهار ساله با گفتار ناروان

کودک چهار ساله با گفتار ناروان

کودک چهار ساله با گفتار ناروان 1399/09/02 | 09:43
کودک پنج ساله با گفتار ناروان بعد از درمان

کودک پنج ساله با گفتار ناروان بعد از درمان

کودک پنج ساله با گفتار ناروان بعد از درمان 1399/09/02 | 09:36
بهبود توانایی بینایی و شنیداری ، حافظه کاری در کودکان مبلتا به اتیسم بیش فعالی و اختلال خواندن هستند

بهبود توانایی بینایی و شنیداری ، حافظه کاری در کودکان مبلتا به اتیسم بیش فعالی و اختلال خواندن هستند

بهبود توانایی بینایی و شنیداری ، حافظه کاری در کودکان مبلتا به اتیسم بیش فعالی و اختلال خواندن هستند 1399/09/01 | 12:43
گفتار درمانی پس از سکته مغزی

گفتار درمانی پس از سکته مغزی

تیم پزشکی و گفتار درمانی وظیفه تشخیص و درمان عارضه های مربوط به حرف زدن و غذا خوردن پس از وقوع سکته مغزی را بر عهده دارد . 1399/05/07 | 11:12
کار درمانی فلج مغزی

کار درمانی فلج مغزی

کار درمانی بخشی است جدایی ناپذیر از برنامه درمانی کلی بیمار فلج مغزی ، با هدف ارتقا توانایی کودک در انجام مراسم و فعالیت های روزانه به طوری که باعث افزایش کیفیت زندگی آنها می شود . 1399/04/15 | 01:19
رفتارهای نگران کننده کودکان را بشناسیم

رفتارهای نگران کننده کودکان را بشناسیم

تهدید کودکان به اینکه به خودشان و دیگران صدمه می زنند بسیار جدی ونگران کننده است . زمانی که بچه ها تهدید به صدمه زدن خود و یا دیگری میکنند باید این مساله را بسیار جدی بگیرید ، ممکن است فکر کنید که کودکتان فقط جلب توجه می خواهد ولی حتی اگر مساله هم همین باشد 1399/03/20 | 11:54

ارسال نظر

طراحی سایت و سئو توسط دود طراحی سایت دود