رفتارهای نگران کننده کودکان را بشناسیم

رفتارهای نگران کننده کودکان را بشناسیم

تهدید کودکان به اینکه به خودشان و دیگران صدمه می زنند بسیار جدی ونگران کننده است . زمانی که بچه ها تهدید به صدمه زدن خود و یا دیگری میکنند باید این مساله را بسیار جدی بگیرید ، ممکن است فکر کنید که کودکتان فقط جلب توجه می خواهد ولی حتی اگر مساله هم همین باشد ، با این اوصاف نیز اصلا نشانه ی خوبی نیست .
رفتارهای عجیب و غیر متعارفی که در کودکان وجود دارد با وجود آزاردهنده بودنشان ، اکثرا به شرایط رشد روانی و سن کودک بستگی دارد و گاهی این مشکلات به رفتارهای نامناسب و نا به هنجار تبدیل می گردد و از وضعیت خارج می شود و باعث آزار خود فرد و دیگران می گردد . در اکثر اوقات آنچه سبب وخامت اوضاع می گردد . پیدایش رفتار های این چنینی در کودک نیست بلکه عکس العمل های نامطلوب و گاها اشتباه والدین و اطرافیان در برابر این رفتار هاست که به دلیل عدم آگاهی والدین نه تنها مشکلات رفع نمی گردد بلکه سبب به جا ماندن رفتارهای نابه هنجار و یا پیدایش رفتارهای نامطلوب دیگر می شوند.در ادامه این مطلب چند رفتار نگران کننده در کودکان ذکر می شود :

نافرمانی مداوم

نوعی خاصی از اختلال رفتاری است که به آن اختلال نافرمانی مقابله جویانه و یا ODD گفته می شود که اکثر مواقع با رفتارهای مختل کننده همراه است. ناسازگاری ، سرپیچی و رفتار مقابله جویانه در برابر افرد دیگر از علامت های این اختلال می باشد . اگر کودک شما به صورت دائم اختلال نافرمانی مقابله جویانه داشته باشد ، یعنی بیش از ۶ ماه است که رفتار مخالف و مختل کننده دارد. از علامت ODD میتوان به بداخلاقی کردن، نافرمانی، جر و بحث با بزرگترها ، خشم ، مقصر کردن سایرین، ، رفتار خصومت آمیز، مشکل درسی یا عدم قابلیت برقراری رابطه دوستانه اشاره کرد.

نخوابیدن در شب

اگر کودکتان قبل از پیدایش این علائم راحت می خوابید و پس از پیدایش این علائم شبها خوابش نمی برد حتما چیزی پیش آمده است . به هم خوردن خواب دلیل و کلید وجود مشکل به القوه است و بهم خوردن خواب می تواند از یک سری موضوعات انباشت شده در ذهن ایجاد شده باشد پس سعی کنید ریشه اش را بیابید .نخوابیدن کودک در شب نیز یکی از رفتارهای نگران کننده است .

آسیب زدن به خود

خودزنی در کودک ، به شیوه و روش های مختلفی می تواند نمود کند . در بچه های کوچکتر خود زنی بیشتر به شکل خراشیدن ، مشت زنی به خود و یا نیشگون گرفتن به خود نشان داده می شود.  این رفتار ها در سنین نزدیک به نوجوانی و نیز در طی این دوره ها رفتارهایی مانند بریدن و آتش زدن کشیده می شود و در صورتی که اگر کودکی دارید که خودزنی می کند و به نظرتان هم آنقدر جدی نیست حتما باید به سراغ درمانگر کودک خود بروید تا عواطف و رفتار های کودکتان را تحلیل و پردازش کند . اگر فکر می کنید که با صبر کردن مشکلش حل می شود راه حل غلطی را پیش گرفته اید و ایده ی خوبی نیست .

ترس و نگرانی

ترس در کودک علائمی دارد که وقوع خطری را هشدار می دهد و معمولا با تغییراتی در بدن مثل لرزیدن ، عرق کردن ، نفس نفس زدن و تپش قلب همراه است که فرد را آماده می کند تا از آن حالت فرار و یا با آن بجنگد. ترس ها و نگرانی های دوران کودکی ، قسمتی از جریان رشد انسان است و در اکثر مواقع در اثر تجربه های ناشناخته که به نظر کودک تهدید کننده می آید ، به وجود می آید . علاوه بر آن ممکن است کودک از چیزی که خواهر و برادرش هم می ترسد ، اظهار ترس نماید. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که ترس همیشه مسئله ساز و آسیب زننده نیست و در برخی موارد نیز می تواند کمک کننده باشد و سبب شود کودک به روشی درست عمل نماید . مثل ترس از آتش سبب می شود از بازی با کبریت اجتناب نماید و یا ترس و نگرانی های کودک در طول رشد تغییر می کند و وی کم کم یاد میگیرد که تهدید های حقیقی را از شرایط های بی آزار تشخیص دهد .

بازی نکردن با دوست های صمیمی اش

اگر کودکتان به طور غیر منتظره ای ازبازی کردن با دوست های صمیمی اش خودداری کند ، می تواند علامتی از وجود یک دعوا باشد و می توان از رفتار و حال و حوصله که پیش بینی کرد که حتما موضوعی پیش آمده است . حتما باید این موضوع بررسی گرددکه چه عاملی باعث ایجاد این مسئله می باشد .

تهدید به کشتن خودشان یا شخصی ديگر

زمانی که کودک تهدید به صدمه زدن و یا کشتن خود و دیگران می کند باید مسئله را خیلی جدی بگیرید . امکان دارد حس کنید که کودکش ما به دنبال جلب توجه است . حتی اگر موضوع جلب توجه باشد کماکان نشانه این است که اوضاع خیل خوب نیست و آن ها احتیاج به کمک بیش تر دارند .

پنهان کاری

کودکان به خصوص نوجوان ها معمولا درباره تلفن ها و یا فعالیت های اینترنتیشان پنهان کاری می کنند و اگر بفهمند که به تلفن و یا کامپیوترشان نگاهی می اندازید ترس برشان می دارد. در مورد این رفتار باید به دنبال علت آن باشید و از خانواده و یا پزشک متخصص کودکان و یا درمانگر کودک بیش تر کمک بگیرید ، هیچوقت برای کمک گرفتن زود نیست .

آخرین مقالات
کاردرمانی در بازگشت کار و فعالیت های شغلی

کاردرمانی در بازگشت کار و فعالیت های شغلی

کاردرمانی در بازگشت کار و فعالیت های شغلی می تواند بسیار موثر باشد. به طور کلی کاردرمانی به عنوان مهم ترین زیر شاخه توانبخشی، برای طیف گسترده ای از مشکلات مناسب است. 1403/04/28 | 12:41
کاردرمانی در بهبود تعادل و هماهنگی بدن

کاردرمانی در بهبود تعادل و هماهنگی بدن

در واقع برخی از افراد بنا به دلایل مختلفی ممکن است که دچار اختلالات حرکتی، حسی و شناختی شده و تعادل کافی را برای انجام کارهای مختلف نداشته باشند. 1403/04/22 | 09:12
کاردرمانی سالمندان در منزل تهران

کاردرمانی سالمندان در منزل تهران

کاردرمانی سالمندان در منزل تهران کمک می ‌کند تا افراد کهن سال بتوانند با محدودیت‌ها و مشکلات خود بهتر روبرو شوند و به حداکثر استقلال در زندگی برسند. 1403/04/22 | 09:03
تمرینات گفتاری برای بهبود لکنت زبان در خانه

تمرینات گفتاری برای بهبود لکنت زبان در خانه

انجام تمرینات گفتاری برای بهبود لکنت زبان در خانه می تواند برای کودکان و حتی بزرگسالانی که با این مشکل مواجه هستند در کنار جلسات گفتار درمانی بسیار موثر باشد 1403/04/17 | 09:37
علت درد کف پا چیست و روش های درمان

علت درد کف پا چیست و روش های درمان

قطعا اطلاع از علت درد کف پا برای اکثر افراد بسیار مهم است. چرا که این مورد یکی از مشکلات رایج در میان افراد بوده که بنا به دلایل مختلفی اتفاق می افتد.  در وهله اول باید بگوییم که استخوان پاشنه بزرگترین استخوان در بدن انسان بوده 1403/04/12 | 04:52
علائم اوتیسم در نوزادان چیست ؟

علائم اوتیسم در نوزادان چیست ؟

شناخت علائم اوتیسم در نوزادان بسیار مهم بوده و باید به آن توجه ویژه‌ ای شود. نوزادانی که دارای اختلال اوتیسم هستند، قطعاً در مراحل مختلف زندگی خود و همچنین یاد گیری مهارت‌های حرکتی و گفتاری دچار تأخیر شده و ممکن است واکنش‌های نسبتاً عجیبی را به برخی از موارد خاص نشان بدهند. 1403/04/09 | 11:12

ارسال نظر

طراحی سایت توسط دودکو طراحی سایت دود