آشنایی با انواع اختلالات گفتاری

آشنایی با انواع اختلالات گفتاری

در مقالات قبلی کاملا با گفتار درمانی اشنا شدیم حال میخواهیم با برخی از اختلالات گفتاری آشنا شویم و سعیمان بر این است که بتوانیم در هرمورد توضیح کوتاهی برایتان شرح دهیم.

انواع اختلالات گفتاری

اختلالات گفتاری تاثیر بر صحبت کردن و فهم جمله برای مردم است که فرد میداند که چه میخواهد بیان کند اما قادر به زبان اوردن آن نیست که این اتفاقات باعث از دست دادن اعتماد به نفس و حتی افسردگی فرد میشود که در پایین به چندین مورد آن اشاره خواهیم کرد.

اختلالات گفتاری

اختلال زبان

زبان انسان از دو قسمت تشکیل شده است دریافت کردن و بیان کردن ، اختلال در هر بخش میتواند برای فرد مشکل ساز باشد مانند تولید یا درک لغات ، جمله سازی  و... میتواند مشخصه هایی برای فردی که داری اختلال زبان است باشد.

اختلال صوت گفتار

اصولا برای بیان کردن درست کلمات به یک هماهنگی بین عضلات صورت و لب ها در کنار تنفس مداوم نیاز است این مساله را اغلب در کودکان مشاهده میکنید که در تولید کلمات قابل فهم مشکل دارند.

لکنت زبان

میتوان گفت لکنت زبان باعث کشیده گویی یا بریده گویی در فرد است که باعث وقفه هایی در بین جملات یا به کشیدن غیر ارادی یک کلمه گویند که این مشکل زمانی رخ میدهد که فرد خیلی سریع صحبت میکند و در کودکان میتوان از مشکل آواسازی نام برد.

لکنت زبان

اختلال ارتباط اجتماعی

افرادی که از این بیماری رنج میبرند هیچ مشکلی برای صحبت کردن یا درک و فهم کلمات ندارند اما وقتی به صورت گروهی برای استفاده از زبان خود ، توانایی لازم برای رعایت قوائد ، تغییر شرایط محیطی با توجه به موقعیتی که در آن قرار گرفتند را ندارد.

نکاتی درباره اختلالات گفتاری

اختلالات گفتاری اگر خفیف باشد در بعضی موارد شاید نیازی به درمان نداشته باشند حتی ممکن است با گذر زمان در برخی بیماران به راحتی درمان شود اما در بعضی موارد اگر به حال خود رها شوند باعث ایجاد اضطراب و ترس از صحبت کردن گردد که با راه حلی ساده که از طرف گفتاردرمانگر دریافت میکنید طی یک برنامه و انجام تمرینات ماهیچه های گلو و صورت و کنترل تنفس به راحتی درمان شود.

آخرین مقالات
کودک چهار ساله با گفتار ناروان

کودک چهار ساله با گفتار ناروان

کودک چهار ساله با گفتار ناروان 1399/09/02 | 09:43
کودک پنج ساله با گفتار ناروان بعد از درمان

کودک پنج ساله با گفتار ناروان بعد از درمان

کودک پنج ساله با گفتار ناروان بعد از درمان 1399/09/02 | 09:36
بهبود توانایی بینایی و شنیداری ، حافظه کاری در کودکان مبلتا به اتیسم بیش فعالی و اختلال خواندن هستند

بهبود توانایی بینایی و شنیداری ، حافظه کاری در کودکان مبلتا به اتیسم بیش فعالی و اختلال خواندن هستند

بهبود توانایی بینایی و شنیداری ، حافظه کاری در کودکان مبلتا به اتیسم بیش فعالی و اختلال خواندن هستند 1399/09/01 | 12:43
گفتار درمانی پس از سکته مغزی

گفتار درمانی پس از سکته مغزی

تیم پزشکی و گفتار درمانی وظیفه تشخیص و درمان عارضه های مربوط به حرف زدن و غذا خوردن پس از وقوع سکته مغزی را بر عهده دارد . 1399/05/07 | 11:12
کار درمانی فلج مغزی

کار درمانی فلج مغزی

کار درمانی بخشی است جدایی ناپذیر از برنامه درمانی کلی بیمار فلج مغزی ، با هدف ارتقا توانایی کودک در انجام مراسم و فعالیت های روزانه به طوری که باعث افزایش کیفیت زندگی آنها می شود . 1399/04/15 | 01:19
رفتارهای نگران کننده کودکان را بشناسیم

رفتارهای نگران کننده کودکان را بشناسیم

تهدید کودکان به اینکه به خودشان و دیگران صدمه می زنند بسیار جدی ونگران کننده است . زمانی که بچه ها تهدید به صدمه زدن خود و یا دیگری میکنند باید این مساله را بسیار جدی بگیرید ، ممکن است فکر کنید که کودکتان فقط جلب توجه می خواهد ولی حتی اگر مساله هم همین باشد 1399/03/20 | 11:54

ارسال نظر

طراحی سایت و سئو توسط دود طراحی سایت دود