کاردرمانی بیماران اتیسم و بیش فعال

کاردرمانی بیماران اتیسم و بیش فعال

معرفی بیماران اتیسم و بیش فعال

بیماران اتیسم

اوتیسم، یک ناتوانی در رشد ، با ویژگی های رفتاری تعریف می شود. ویژگی های اصلی اوتیسم به عنوان مشکلاتی در مهارت های زبانی ، بازی ها و تعاملات اجتماعی توصیف می گردد. اتیسم یک اختلال طیف به حساب می آید، زیرا توانایی های کودکان اوتیسم ممکن است بسیار بیشتر از یک کودک سالم باشد. علائم از اوایل کودکی شروع می شود. عدم توجه و تمرکز، اختلال در یادگیری، بی قراری در کنار رفتارهای تکراری محدود در زمینه های ارتباطی-اجتماعی در آنها دیده می شود.

علاوه بر این ویژگی های اصلی، افراد مبتلا به اوتیسم به طور کلی در پردازش حسی و عملکرد ادغام حسی اختلال دارند، که بر رفتار سازگارانه و مشارکت در فعالیت های روزمره آنها تأثیر می گذارد. بسیاری از کودکان اوتیسم قادر به ثبت بسیاری از احساسات از محیط خود نیستند. آنها نمی توانند این احساسات را ادغام کنند تا درک روشنی از فضا ایجاد نمایند. ثبت و جهت گیری حسی غیرمعمول در بیماران اتیسم می تواند در روند مهار و تسهیل سیستم های حسی آنها تداخل ایجاد کند.
برخی از رفتارهای تحریک کننده، خود بیانگر یک نیاز حسی در کودکان مبتلا به اوتیسم است. همچنین در زمینه عملکردهای جسمی، اختلالات حرکتی در کودکان مبتلا به اوتیسم گزارش شده است. مطالعات نشان می دهد که مشکلات در هماهنگی ، کنترل وضعیت و کنترل تعادل و آماده سازی حرکتی در افراد مبتلا به اوتیسم مشاهده می شود. این تاخیر رشد حرکتی می تواند باعث ایجاد سکته، تشنج و آسیب های مغزی شود.

به دلیل اختلال عملکرد ادغام حسی، افراد مبتلا به اوتیسم در ایفای نقشی که انتظار می رود در زندگی خود داشته باشند به مشکل بر خواهند خورد و می توانند رفتارهایی از خود نشان دهند که مانع مشارکت آنها در زندگی روزمره شان  شود. هدف اصلی از روشهای کاردرمانی این است که اطمینان حاصل شود افراد مبتلا به اوتیسم در زندگی مشترک خود با به حداقل رساندن مشکلات در فعالیتهای روزمره ای که در خانه ، مدرسه یا زندگی مشترک تجربه می کنند و حداکثر رساندن استقلال شان ، بتوانند به راحتی در فعالیت ها مشارکت کنند.
کاردرمانگران معتقدند که با مشارکت در جامعه اوتیسم می توانند حضور آنها را از طریق مشارکت در فعالیتهای معنی دار و هدفمندی که در نقشهای روزمره خود به دست می آورند، افزایش دهند. مداخلات کاردرمانی ، که مطابق با آزمونهای ارزیابی استاندارد ، پرسشنامه ها ، مشاهدات ماهرانه طراحی شده اند، مزیت قابل توجهی در برخورد با مشکلات اوتیسم و ​​خانواده های آنها در زندگی روزمره فراهم می کند.

بیماران بیش فعال

اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) نوعی اختلال تکاملی عصبی است که می تواند موفقیت کودک در مدرسه و همچنین روابط او را تحت تأثیر قرار دهد. علائم بیش فعالی متفاوت است و گاهی تشخیص آنها دشوار می شود. هر کودکی ممکن است بسیاری از علائم فردی بیش فعالی را تجربه کند. بنابراین ، پزشک کودک برای تشخیص ، باید او را با استفاده از چندین معیار ارزیابی نماید.

افزایش قابل توجه در فعالیت بالینی مربوط به شناسایی و درمان کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی با کمبود توجه مواجه است. تشخیص دقیق و مدیریت موفقیت آمیز کودکان مبتلا به بیش فعالی نیاز به یک بسته ارزیابی و درمان چند وجهی دارد که توسط تیمی از متخصصان پزشکی ، روانشناسی ، آموزشی و درمانی ارائه شده است. درمانگران می توانند در فرآیندهای ارزیابی ، تشخیص و مداخلات چند وجهی سهم متمایزی داشته باشند.

نقش کاردرمانی در کودکان بیش فعال

کودکان و نوجوانان مبتلا به بیش فعالی، دچار اختلالات یادگیری یا برخی از اختلالات مربوطه مانند بی قراری و عدم توجه و تمرکز هستند. که می توانند به کمک کاردرمانی های تخصصی برای تقویت استقلال و بهبود میزان موفقیت کودکان در مدرسه و زندگی آنها تاثیرگذار باشند.

کاردرمانگر به کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال کم توجهی و بیش فعالی، اختلال پردازش حسی یا سایر تأخیرهای رشد کمک می کند تا مهارت های آنها را در همه ی موارد، از دست خط تا انجام تکالیف مدرسه بهتر کنند. آن ها از جامعه شناسی، مغز و اعصاب، آناتومی و روانشناسی برای ایجاد یک برنامه شخصی که چالش های جسمی و ذهنی منحصر به فرد هر کودک را مورد هدف قرار می دهند، بهره می برند تا با هدف بهبود عملکرد روزانه و کیفیت کلی زندگی شان آنها را تحت تاثیر قرار دهند.

اهمیت نقش کاردرمانی در درمان اختلال طیف اوتیسم و همچنین افراد بیش فعال چیست؟

کاردرمان ها از طریق فعالیتهای روزمره ی رشد و تکامل انسان، تعامل فرد با محیط را مطالعه می کنند. آنها متخصص در زمینه های اجتماعی ، عاطفی و فیزیولوژیکی اثرات بیماری و آسیب هستند. این دانش به آنها کمک می کند مهارتهای زندگی مستقل در افراد مبتلا به اوتیسم و ​​سایر اختلالات رشد را ارتقا دهند.

کاردرمانی به عنوان بخشی از تیمی متشکل از والدین، ​​معلمان و سایر افراد متخصص کار می کند. آنها به تعیین اهداف مشخص افراد اوتیسم کمک می کنند. این اهداف اغلب شامل تعامل اجتماعی ، رفتار و عملکرد است. تا بتوان این عدم توجه و تمرکز اختلال در یادگیری و بی قراری را در آنها کمتر نمود. کاردرمانی می تواند به دو روش اصلی به بیماران کمک کند: ارزیابی و درمان.

چگونه کاردرمانی برای ارزیابی اتیسم و بیش فعالی مفید است؟

درمانگر کودکان را مشاهده می کند تا ببیند آیا آنها می توانند وظایفی را که انتظار می رود در سنین خود انجام دهند انجام دهند. برای مثال لباس پوشیدن یا بازی کردن. گاهی اوقات درمانگر، کودک را در طول روز فیلمبرداری می کند تا ببیند چگونه با محیطش تعامل دارد تا بتواند نوع مراقبت کودک را بهتر ارزیابی کند. درمانگر ممکن است به یکی از موارد زیر توجه داشته باشد:

 • دامنه توجه و استقامت
 • انتقال به فعالیت های جدید
 • مهارت های بازی
 • نیاز به فضای شخصی
 • پاسخ به لمس یا انواع دیگر محرک ها
 • مهارت های حرکتی مانند حالت ، تعادل یا دستکاری اشیا کوچک
 • پرخاشگری یا انواع دیگر رفتارها
 • تعاملات بین کودک و مراقبان

چگونه کار درمانی به فردی که دچار اختلال طیف اوتیسم و بیش فعالی است کمک می کند؟

هنگامی که یک متخصص کاردرمانی اطلاعاتی را جمع آوری کرد، آنها می توانند برنامه ای را برای کودک شما تهیه کنند. هیچ برنامه درمانی ایده آلی وجود ندارد. اما تجربیات نشان می دهد که مراقبت های اولیه ، ساختار یافته و فردی به بهترین وجه عمل می کنند.

کاردرمانی ممکن است انواع مختلفی از استراتژی ها را ترکیب کند. این موارد به کودک شما کمک می کند تا پاسخ بهتری نسبت به محیط خود داشته باشند. استراتژی های اتیسم عبارتند از:

 • فعالیت های بدنی یا طرح یک معما برای کمک به کودک در ایجاد هماهنگی و آگاهی از بدن
 • انجام فعالیت هایی در راستای تعامل و ارتباط
 • فعالیت های توسعه ای، از جمله مسواک زدن دندان و شانه مو
 • استراتژی های انطباقی ، از جمله کنار آمدن با انتقال ها

مزایای کاردرمانی

هدف کلی کار درمانی کمک به فرد دارای اختلال اتیسم و بیش فعالی در بهبود کیفیت زندگی در خانه و مدرسه است. درمانگر به معرفی، حفظ و بهبود مهارت ها کمک می کند تا افراد اوتیسم بتوانند تا حد امکان استقلال داشته باشند. در ادامه به بررسی برخی از مهارتهایی که کار درمانی ممکن است تقویت کند، می پردازیم:

 • مهارتهای زندگی روزمره، مانند آموزش های بهداشتی ، پانسمان، مسواک زدن دندان و سایر مهارت های نظافت
 • مهارت های حرکتی ظریف لازم برای نگه داشتن اشیا هنگام نوشتن یا قیچی کردن
 • مهارت های حرکتی که برای راه رفتن ، بالا رفتن از پله ها یا دوچرخه سواری استفاده می شود
 • نشستن ، حالت استقرار یا مهارت ادراکی ، مانند گفتن تفاوت بین رنگ ، شکل و اندازه
 • آگاهی از بدن آنها و ارتباط با دیگران
 • مهارت های بصری برای خواندن و نوشتن
 • بازی ، کنار آمدن ، خودیاری ، حل مسئله ، ارتباطات و مهارت های اجتماعی

با کار بر روی این مهارت ها در حین کار درمانی ، کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است قادر باشد:

 • روابط همسالان و بزرگسالان را توسعه دهد
 • بیاموزد که چگونه روی وظایف تمرکز کند
 • بیاموزد چگونه رضایت را ایجاد کند
 • احساسات را به روش های مناسب تری بیان کند
 • با همسالان خود ارتباط گیرد
 • بیاموزد که چگونه خود را با دیگران تنظیم کند

درمان ادغام حسی چیست؟

شاید در مورد درمان تلفیق حسی چیزهای زیادی شنیده باشید. به این دلیل است که برخی محققان تخمین می زنند از هر 10 کودک اوتیسم ، هشت نفر در پردازش ورودی حسی مشکل دارند. به عنوان مثال ، آنها نمی توانند نویز پس زمینه را فیلتر کنند. علائم دیگر مشکلات پردازش عبارتند از:

 • مشکلات تعادل
 • مشکلات موقعیت بدن در فضا
 • حساسیت بیش از حد به لمس و احساس انواع خاصی از لباس ها مانند جوراب های درز دار

با اوتیسم، مشکلات اجتماعی ، رفتاری یا توجه، می تواند تا حدی نتیجه این چالش های حسی باشد.

اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است، اما اتیسم می تواند به یکپارچگی حسی و برخی از مشکلات رفتاری مرتبط کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که درمان تلفیقی حسی در بهبود عملکرد تحصیلی کمتر، مفید است.

نمونه هایی از درمان ادغام حسی عبارتند از:

 • مسواک زدن یا ماساژ دادن عمیق
 • فشرده سازی آرنج و زانو
 • تاب خوردن
 • در حال چرخش روی اسکوتر
 • پوشیدن جلیقه وزنه دار 

با درک اهمیت نقش این مراقبت های کاردرمانی در زندگی و اعمال استراتژی های صحیح، افراد مبتلا به اتیسم و بیش فعالی، می توانند با تمرین فعالیتها و ایجاد فرصتهای بیشتر برای تکرار آنها، در خانه و اجتماع موفق تر عمل کنند. مشاهده شده است که برقراری این تعامل فعال با کاردرمان ها به افراد دارای اختلال کمک می کند تا مهارتها را سریعتر بهبود بخشند و به اهداف فردی تعیین شده توسط درمانگرها دست یابند.

آخرین مقالات
کاردرمانی پارکینسون در تهران

کاردرمانی پارکینسون در تهران

پارکینسون یکی از انواع بیماری های پیش رونده عصبی بوده که باعث شده سیستم حرکتی و غیر حرکتی درگیر شده و عملکرد آن ها دچار اختلال شود 1403/03/08 | 01:02
اختلال در تلفظ صداهای گفتاری چیست ؟

اختلال در تلفظ صداهای گفتاری چیست ؟

اختلال در تلفظ صداهای گفتاری هنگامی تشخیص داده می ‌شود که توانایی تولید صداهای گفتاری توسط کودکان براساس سن و مرحله رشدی او تطابق نداشته باشد. 1403/03/02 | 02:20
اتاق تاریک کاردرمانی چیست ؟

اتاق تاریک کاردرمانی چیست ؟

اتاق تاریک در کاردرمانی که به آن اتاق چند حسی یا سنسوری روم نیز گفته می‌شود، نوعی محیط است که با توجه به استانداردهای علمی به‌ منظور تحریک حسی در فضایی کنترل‌ شده طراحی می‌شود 1403/02/29 | 11:26
کاردرمانی کودک مبتلا به فلج مغزی

کاردرمانی کودک مبتلا به فلج مغزی

کاردرمانی کودک مبتلا به فلج مغزی یکی از روش های  درمانی موثر است که به صورت تخصصی روی بهبود مشکلات کودکان فلج مغزی یا همان cp تمرکز دارد. همانطور که بهتر می دانید، فلج مغزی محدودیت ‌های زیادی را برای افراد به‌ همراه می ‌آورد 1403/02/18 | 01:02
کاردرمانی در منزل بهتر است یا کلینیک ؟

کاردرمانی در منزل بهتر است یا کلینیک ؟

به طور کلی باید بگوییم که بهتر بودن هر یک از این خدمات کاملا به شرایط بیماران بستگی داشته و نمی توان کاردرمانی در منزل یا کلینیک را از یکدیگر متمایز دانست. 1403/02/16 | 07:36
اختلالات تلفظ در کودکان و درمان آن

اختلالات تلفظ در کودکان و درمان آن

اختلالات تلفظ در کودکان و درمان آن قطعا موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی اختلالات گفتاری شامل انواع مختلف و بی شماری می شوند که  برخی از آن ها بیشتر در میان کودکان شایع هستند. اختلال در تلفظ یکی از مشکلات گفتاری کودکان بوده 1403/02/12 | 11:55

ارسال نظر

طراحی سایت توسط دودکو طراحی سایت دود